Koučování je proces, metodika rozvoje člověka, která podporuje hledání individuálních řešení a rozvoj člověka v jejich osobním i profesním životě.
Kouči pracují s jedinci tak, že pomocí otázek podněcují různé pohledy na věc. Tím pomáhají prohloubit jejich uvědomění (co vlastně chci, na čem mi záleží, co naopak vůbec nechci ...), a podporují je při nalezení vlastních zdrojů, potřebných k realizaci osobních záměrů a cílů. Dobrý kouč věří ve svého klienta, v jeho kompetenci a schopnosti nalézat vlastní řešení. Nesnaží se klienta ovlivňovat, nepodsouvá mu řešení.
Koučování podporuje provedení akce nebo změnu člověka samotného (jeho myšlení, přístup atd.).
Koučink se zaměřuje na osobní (zaměření na soukromí klienta) či profesní oblast. Při systemickém koučování se kouč orientuje na změny člověka a jeho uvědomění. Zkoumá, jaké změny člověk potřebuje, proč jsou to právě tyto změny a jak těchto změn dosáhnout. Klient je plně respektován. Role kouče je především v tom, že umí na bázi práce s mozkem a jeho kapacitou, odhalit skryté rezervy klienta, jeho potenciál ke změně a hledání cest k její realizaci.
V rámci koučingu jsou respektovány zásady ICF / Mezinárodní federace koučů